MENU
INSTALACE NOTEBOOKŮ
Výrobci notebooků a některých počítačových sestav již většinou nedodávají ke svým produktům instalační média operačních systémů (recovery CD/DVD). Toto opatření snižující náklady ale v některých případech komplikuje situaci při případné obnově systému. V následujícím přehledu jsou popsány metody, které nabízejí jednotliví výrobci.
Co je recovery CD/DVD ?
Jedná se o upravený obraz operačního systému pro konkrétní model notebooku nebo počítače. Obsahuje v sobě už nainstalované ovladače pro veškerý osazený hardware. Po nainstalování nebo obnově systému z tohoto disku lze notebook okamžitě používat bez nutnosti dodatečných instalací ovladačů.
Obnova a záloha operačního systému
ACER
Modely tohoto výrobce se dodávají v několika variantách. Záleží tak na konkrétním typu (lišit se mohou i modely v rámci jedné řady). U modelů s operačním systémem máte tyto možnosti.
Operační systém je uložen na speciálním skrytém oddílu pevného disku, ze kterého se spustí instalace při prvním zapnutí. Po instalaci systém nabídne možnost vytvoření záložních CD/DVD, ze kterých lze v případně systém obnovit. Doporučujeme tyto záložní CD/DVD vytvořit. V případě, že zrušíte rozdělení diskových oddílů, je toto jediná možnost, jak systém obnovit.
V případě, že jste si nevytvořili záložní CD/DVD, je ještě poslední možnost obnovení ze skrytého oddílu disku. To je možné pouze za předpokladu, že nedošlo ke změně v rozdělení oddílů. Postup je následující.
1.Nastavit v Biosu (vstup stiskem F2) D2D Recovery na ENABLE
2.Po restartu notebooku stisknout Alt+F10 a dále pokračovat podle instrukcí instalačního programu.
ASUS
Modely tohoto výrobce nejsou standardně vybaveny podpůrným programem pro zálohu na CD/DVD. Jedinou možností je tak obnova ze skryté partition. Ta se spustí po restartu stisknutí klávesy F9, která vyvolá recovery menu. Většina modelů je však dodávána s Recovery diskem od výrobce a není jej tudíž třeba vytvářet.
Systém je na skryté partition disku. Pokud ji zákazník zruší, musí se obrátit na autorizovaný servis.
Fujitsu Siemens
Notebooky a počítače tohoto výrobce nemají již v balení recovery CD a po instalaci při prvním spuštění nabídnou vytvoření recovery CD/DVD. Je to jediná možnost, jak zálohovat operační systém.
Pozor - Pozdější vytvoření recovery CD/DVD již není možné!
V případě budoucí potřeby si jej může nechat zaslat od servisních partnerů Fujitsu. Toto je ale placená služba.
HP
Notebooky a počítače tohoto výrobce po instalaci při prvním spuštění nabídnou vytvoření recovery CD/DVD. Je to jediná možnost, jak zálohovat operační systém (pozn. záloha se provede na 13ks CD, nebo 3 DVD).
Recovery CD/DVD je možné vytvořit kdykoliv, pokud nedojde ke zrušení oddílu disku. Vytvořit tento backup lze ale pouze jednou.
HP Compaq nxXXXX obsahuje recovery CD/ DVD.
U řady HP Pavilion lze spustit recovery režim stisknutím F11 během startu notebooku.
IBM – Lenovo
Modely tohoto výrobce jsou vybaveny zálohovacím programem, (u Thinkpadů dostupný modrým tlačítkem „Access IBM“, které vyvolá menu se zálohou nebo obnovením systému). Instalační média lze za poplatek objednat od autorizovaných servisů, nebo vytvořit. Všechny počítače Lenovo s předinstalovaným operačním systémem obsahují možnost vytvoření záložních CD/DVD pro případ nutnosti přeinstalovat operační systém. Proto Vám doporučujeme tuto sadu záložních disků vytvořit co nejdříve. Potřebujete k tomu pouze vypalovací mechaniku a sadu prázdných CD či DVD
Pokud vlastníte notebook ThinkPad či stolní počítač ThinkCentre v menu Start -> ThinkVantage zvolte Create Rescue Media.
Pokud vlastníte notebook či stolní počítač z řady Lenovo 3000 v menu Start -> Lenovo Care zvolte Create Recovery Media
Následně zvolte volbu Create a set of Product Recovery discs now a průvodce Vás provede celým procesem vytvoření záložních disků
Pokud si sadu záložních disků nevytvoříte, můžete si originální sadu objednat. Jak objednat originální sadu Recovery disků.
Zdroj informací ALZA.cz
ZDROJE

ASTRA

ZDROJE
JS HARDWARE Nová Bystřice - js@jshardware.cz  - tel. 777 196 619
Jaroslav STAŠEK © 2008